Kilka słów o głosowaniu

czytane: 728 data: 2015-10-21
autor: Redakcja
Wersja do druku

Gorąco polecamy tekst  Purnaprajny Prabhu, wsparty cytatami Śrila Prabhupada, który jest odpowiedzią na pytanie jednego z czytelników Harinam.pl, Pytanie dotyczyło tego jak wygląda  kwestia udziału wielbicieli Kryszny w wyborach parlamentarnych. 

Poniżej zamieszczamy oryginalne pytanie i odpowiedz udzieloną przez Purnaprajnę Prabhu na forum Harinam.pl

Czytelnik: Czy członkowie Hare Kryszna będą brać udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych, jeśli tak to czy wszyscy będą głosować tak samo czy jest to kwestia indywidualna ?

Purnaprajna Prabhu: Jako związek wyznaniowy, Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny nie ma nic wspólnego z polityką, w sensie udzielania poparcia jakiejś poszczególnej partii politycznej. MTŚK nie wywiera więc żadnej presji na swych członków w tej kwestii, a każdy z nich już sam może zadecydować czy widzi sens w takim głosowaniu czy też nie, zgodnie z własnym sumieniem, oraz zgodnie ze swym indywidualnym zrozumieniem duchowego przekazu mistrzów duchowych oraz wedyjskich pism objawionych, które w szczegółach opisują cechy i obowiązki przywódcy kraju i jego rządu, jak też i oczekiwania w stosunku do każdej osoby, czującej się częścią misyjnego Ruchu Śri Kryszny Ćaitanji Mahaprabhu.

W podjęciu tej osobistej decyzji z pewnością ważną rolę będzie odgrywał stosunek do tej kwestii założyciela aczarji MTŚK Śrila Prabhupada. Poniżej zacytujemy zaledwie kilka, z bardzo wielu wypowiedzi Śrila Prabhupada na ten temat, które miejmy nadzieję pomogą nam w korzystnym ulokowaniu, danej nam przez Boga fizycznej i mentalnej energii, i skierowaniu jej na właściwe tory, które w najszybszy sposób pomogą nam w osiągnięciu stanu pełnej świadomości Boga, zarówno indywidualnie, jak też i społecznie, przyczyniając się do stworzenia pomyślnego jutra, wykształconego duchowo i harmonijnie prosperującego społeczeństwa i kraju.

"Przywódcy rządowi muszą być bardzo uczciwi i religijni, gdyż w przeciwnym razie ucierpią na tym wszystkie sprawy państwowe. Na nieszczęście, w imię demokracji rozbójnicy i złodzieje wybierają innych rozbójników i złodziei na najwyższe posady w rządzie. Dowód tego widzieliśmy ostatnio w Ameryce, gdzie obywatele potępili prezydenta i znieśli go z jego urzędu. Jest to tylko jeden przypadek, ale jest wiele innych. Biorąc pod uwagę znaczenie ruchu świadomości Kryszny, ludzie powinni być świadomi Kryszny i nie głosować na osoby, które nie są świadome Kryszny. Wówczas w państwie zapanuje prawdziwy pokój i pomyślność. Gdy Waisznawa widzi błędnie prowadzenie się rządu, czuje on współczucie w swym sercu i robi wszystko, co w jego mocy, by oczyścić tę sytuację poprzez szerzenie ruchu Hare Kryszna." (Śrila Prabhupada, znaczenie do ŚB 6.2.3)

"Prabhupada: Nie, w rzeczywistości wszystkie łobuzy są w rządzie.

Dr. Patel: Tak to prawda. Nie tylko łobuzy, ale...

Prabhupada: Dlaczego więc, jeżeli w rzeczywistości jesteś poważny, nie zrobisz kampanii propagandowej w kraju mówiącej "Proszę nie głosujcie na łobuzów"? Nie wymieniaj z imienia żadnej z partii. Jeżeli chcesz być szczęśliwym, to nie głosuj na łobuzów. A kim jest łobuz? To kobieciarze, przyjmujący środki odurzające, mięsożercy i hazardziści. To oni są łobuzami.

Dr. Patel: Oni wszyscy są w Deli.

Prabhupada: Nie, nie wymieniaj żadnego z nich z imienia. [...] To jest bezstronność. Jeżeli zaczną sprawdzać "czy ten człowiek, na którego głosuję jest wolny od grzesznych czynów?" wtedy zobaczysz, że zmieni się całokształt rządy indyjskiego." (Śrila Prabhupada, poranny spacer 14.04.1976 Bombaj)

"W dzisiejszych czasach, pozycje prezydenta zajmują ludzie bez odpowiednich kwalifikacji. Chociaż mogą podawać się za bardzo religijnych, to są po prostu draniami. Dlaczego? Ponieważ pod ich nosem zabijanych jest tysiące krów, podczas gdy oni pobierają dobrą pensję. Jakikolwiek przywódca, który chociaż w niewielkim stopniu jest religijny, powinien zrezygnować ze swej pozycji w proteście przeciwko zarzynaniu krów podczas jego rządów. Ponieważ ludzie nie wiedzą, że taki rządzący są draniami, dlatego cierpią. Ci ludzie też są draniami, bo głosują na tych większych drani". (Śrila Prabhupada, "Journej of Self-Discovery rozdz. 7.1 "Dobroć i Rząd".

"Nie lubimy za bardzo tej tzw. demokracji. Jaka jest wartość tej demokracji? Wszyscy są głupcami i draniami. Głosują na innych głupców i drani, i staje się on premierem, czy kimś innym. To jest dobre dla ludzi. Nie jesteśmy za tą tzw. demokracją ponieważ nie są oni odpowiednio kwalifikowani (ang. trained). (Śrila Prabhupada wykład w Londynie 24.07.1973)

"Nauki Bhagavad-gity powinny być na pierwszym miejscu u osoby kandydującej do służby rządowej. Społeczeństwo powinno być tego świadome. Jeżeli ktoś zabiega o głosy wyborców, to pierwszą rzeczą o którą powinniśmy zapytać jest "Czy czytałeś Bhagavad-gitę?". Mahatma Gandhi przeczytał Bhagavad-gitę. Dlaczego więc nie ty? Czy wiesz, co to jest Bhagawad-gita? Jeżeli tak, to zagłosuję na ciebie. W innym przypadku, wynoś się..." Istnieje wielka potrzeba, aby ludzie zasiadający w rządzie studiowali Bhagavad-gitę. W innym przypadku, nie głosuj na nich" (Śrila Prabhupada, wykład w Bombaju 22.03.1974)

"Bhakta: Niektórzy z naszych bhaktów powinni ubiegać się o pozycję prezydenta.

Prabhupada: Nie. Jeżeli uczynisz ludzi świadomymi Kryszny, to wtedy wszystko przyjdzie automatycznie. Jeśli oni będą głosować na świadomą Kryszny osobę, aby stała się prezydentem, czy premierem, wtedy wszystko można będzie ocalić. Oznacza to, że musisz stworzyć świadomych Kryszny wyborców. Wtedy wszystko będzie w porządku. To powinien być jeden z celów Ruchu Świadomości Kryszny. Rząd nadal jest pod kontrolą społeczeństwa. Jeżeli społeczeństwo stanie się świadome Kryszny wtedy naturalnie, i rząd będzie świadomy Kryszny. Jednak to zależy od społeczeństwa. (Śrila Prabhupada, wykład w Bombaju 6.11.1970)

"Kształcie ludzi. Nie głosujcie na drani. Po prostu starajcie się zrozumieć, kto jest prawdziwym człowiekiem, kto jest prawdziwym przywódcą." (Poranna rozmowa w Los Angeles 11.12.1973)

Dziennikarz: Czy myślisz, że większość członków Hare Kryszna będzie brało udział w listopadowych wyborach? Czy myślisz, że zarejestrują się i zagłosują? 

Prabhupada: Osobiście, ja nigdy nie głosuję. 

Dziennikarz: Czy pójdą w twoje ślady i też nie będą głosować?

Prabhupada: Nie wiem, ale nasza zasada jest taka, że głosujemy na ludzi jeżeli jest z tego jakaś duchowa korzyść. To jest nasz punkt widzenia. (Wywiad Śrila Prabhupada z religijnym redaktorem Associated Press w Nowym Jorku 16.07.1973)

"Nigdy nie głosuję. Od kiedy mamy sva-raj, indyjską niepodległość, skoro tylko pojawia się kwestia głosowania, ja oddalam się. Myślę, "dlaczego mam głosować na tą niedorzeczną osobę? Nikogo z nich nie lubię." Dlatego unikam tego. Nie wierzę w to." (Śrila Prabhupada, rozmowa w Bombaju 8.01.1977)foto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Komunikat o powołaniu komisji d/s zbadania sytuacji w świąty
Zobacz najnowszy postinfo
Trisama
7 maja 2019

Wizyta Jego Świątobliwości Prahladanandy Maharaja
Zobacz najnowszy postinfo
Trisama
17 kwi 2019

Ratha Yatra 2019 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
23 lut 2019

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2018
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
23 sty 2019

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2018 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
23 sty 2019

Wyszukiwarkaonline: 1