Śrila Prabhupada i Advaita Bhavan

czytane: 1108 data: 2009-02-02
autor: Madana Mohana Mohini devi dasi
Wersja do druku

Przy okazji dzisiejszego święta chciałam przedstawić Wam pewną historię związaną z Advaitą Acaryą, choć może nie bezpośrednio. Zewnętrznie…


Śrila Prabhupada i Advaita Bhavan

Dom Advaity Acaryi jest ważny również z tego powodu, ponieważ Śrila Prabhupada często go odwiedzał modląc się tam o moc do rozpowszechniania Świadomości Kryszny na zachodzie. W roku 1980 odwiedził nas pujari tego miejsca w naszym Caitanya Candrodaya Mandira w Mayapur i opowiedział historię pewnej wizyty Śrila Prabhupada. Historia ta została opowiedziana w tym roku na festiwalu w Śantipur oraz znajduje się w książce „Nasz Śrila Prabhupada, przyjaciel każdego”. Późniejszą kompilacją książki zajęła się Mulaprakriti devi dasi, uczennica Śrila Prabhupada. Jest to zbiór wywiadów z ludźmi spoza MTŚK’a, którzy znali Śrila Prabhupada przed jego nauczaniem na zachodzie jak i po. Oto ta historia.

W latach 1940 – 1950 pujari zauważył, że jeden grihastha, wielbiciel z Bengalu, zwykł przychodzić do świątyni regularnie. Ubierał się w białe khadi dhoti i kurtę i zawsze przychodził sam. Bez słowa siadał w tyle mandira i intonował hari-nama na swoich mala, bardzo cicho i głęboko. Przychodził w weekendy, zazwyczaj raz na miesiąc lub dwa. Po kilkugodzinnym intonowaniu zawsze dziękował pujaremu i odchodził. Ponieważ jego oddanie było pełnione w samotności, pujari nigdy mu nie przeszkadzał. Pujari zauważył, że podczas intonowania jego oczy były pełne łez a jego głos był zdławiony. Potem przez długi czas nie było go widać. Pujari przypomniał sobie jednakże, że w sierpniu 1965 roku zobaczył sannjasina w szafranowych szatach, który siedział z tyłu mandira. Rozpoznał, że była to ta sama osoba z przeszłości. Ponownie usiadł na bardzo długi czas i intonował Hare Kryszna. Płakał niepohamowanie, nawet jeszcze bardziej niż wcześniej. Ostatecznie, gdy nadszedł wieczór, przez bardzo długi czas składał swój dandavat pranama. Gdy się podniósł podszedł do pujarego i podziękował mu za jego seva w Advaita Bhavan. Pujari zapytał go:

-„Kim jesteś? Pamiętam cię z dawnych czasów.” Osoba ta odparła: „Nazywam się Abhaya Caranaravinda Bhaktivedanta Swami Maharaja. Jestem niegodnym uczniem Jego Boskiej Łaski Śrila Bhaktisiddhanty Sarasvatiego Thakura, Śrila Prabhupada, mojego boskiego mistrza. Przychodziłem tu przez tak długi czas, ponieważ mój gurudeva powierzył mi trudną misję. Pragnął, abym przebył ocean, do zachodnich krajów i rozpowszechnił te wzniosłe nauki Śri Caitanyi Mahaprabhu. Nie wiedziałem w jaki sposób ta misja, która była jego pragnieniem, odniesie sukces, więc przychodziłem tu do tego wyjątkowego domu Advaity Acaryi, w którym on, Nityananda Prabhu i Śri Ćaitanya Mahaprabhu spotykali się razem i planowali ruch sankirtana. To tu rozpoczęli zalewać wszystko miłością do Boga, która rozlała się na całe Indie i trwa tak do dziś. Dlatego modliłem się bardzo żarliwie, by wszystkie te osoby obdarzyły mnie swoją łaską i mocą i prowadzili mnie. Pragnę spełnić pragnienie mojego gurudeva, ale nie czuję się do tego kwalifikowany.”

Pujari zauważył znowu łzy płynące po jego policzkach. Osoba ta mówiła dalej: „Jutro jadę do Kalkuty, tam wsiadam na statek płynący do Ameryki. Nie wiem, co mnie tam czeka, ale modlę się tu gorąco o pomoc.” Wtedy bardzo pokornie poprosił pujarego o błogosławieństwa.

Kilka lat po tym wydarzeniu pujari zaczął zauważać, pierwszy raz w życiu, białych Waisznawów przychodzących do Advaita Bhavan. Nosili dhoti i sari i intonowali na tulasi-mala. Pujari nigdy nie rozmawiał z żadnym z nich, lecz jeden bhakta podarował mu magazyn „Back to Godhead” z Ameryki. Gdy pujari go przeglądał zobaczył zdjęcie Śrila Prabhupada podpisane jako Założyciel-Acarya, który przyniósł Świadomość Kryszny na Zachód. Było to zdjęcie jego starego przyjaciela, Bhaktivedanty Swamiego, który przychodził tu i modlił się tyle razy. Zrozumiał wtedy, że dokonał tej trudnej misji swojego gurudeva. Zobaczył, że w rzeczy samej był to on, zaczynający w pojedynkę i bez żadnych pozorów, pomyślnie wypełniający ten chwalebny cud wbrew wszystkim przeciwnościom. Gdy tylko pujari to zauważył, natychmiast przyszedł do świątyni w Mayapur i opowiedział nam tą historię..

Advaita Acarya ki jay!
Śrila Prabhupada ki jay!!

Komnetarze



foto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Ratha Yatra 2024 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
24 lut 2024

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarka



online: 1