Govardhana Puja w Jaworze

czytane: 1545 data: 2006-10-25
autor: bhn. Lila
Wersja do druku
Ze wszystkich wielbicieli to Wzgórze Govardhan jest najlepsze! O moje przyjaciółki, to wzgórze zapewnia Krysznie i Balaramie, jak również Ich krowom i przyjaciołom, wszelkie potrzeby - wodę do picia, bardzo miękką trawę, jaskinie, owoce, kwiaty i warzywa. W ten sposób wzgórze oddaje szacunek Panu. Będąc dotykane przez lotosowe stopy Kryszny i Balaramy, wydaje się być bardzo szczęśliwe." (SB 10.21.18)

Od wieków wielbiciele Kryszny oddają swoją cześć Wzgórzu Govardhana, które pięć tysięcy lat temu sam Pan Kryszna podniósł w celu ochrony mieszkańców Vrindavan przed ulewnym i niszczącym deszczem zesłanym przez Indrę. Od tamtej pory aż po dziś dzień przetrwała tradycja okrążania tego świętego miejsca przy jednoczesnym gloryfikowaniu Pana Kryszny.

21 października w zamku jaworskim zebrali się bhaktowie, aby oddać swą cześć wzgórzu i samemu Krysznie. Program  rozpoczął się o przed 17 bhadżanem w wykonaniu Madhavy Bhagavana dasa. Kolejnym punktem programu był abishek Pana Govardhana, w którym brali udział wszyscy zebrani. Po tym, jak Bóswta zostały wykąpane, wszyscy bhaktowie zasiedli w kręgu. W centralnym punkcie tego kręgu usytuowana została replika wzgórza,  wykonana z halawy. Przewodnikiem w wycieczce dookoła wzgórza była Madana, która bardzo interesująco opowiadała o świętych miejscach na- i wokoło wzgórza; o wioseczce Govardhan, wielu jaskiniach, w których szukał schronienia przed palącym słońcem Kryszna wraz z przyjaciólmi , o jeziorach, świątyniach i lasach. Miejsca te mogliśmy dodatkowo zobaczyć na licznych obrazkach. 

Po trwającej ponad godzinę opowieści-wycieczce wszyscy bhaktowie - zgodnie z tradycją - tańczyli wokół wzgórza gloryfikując Pana Krysznę. Kirtan ten trwał około 30 minut i zaraz po tym zebrani zasiedli by uhonorować prasadam. W gotowanie był zaangażowany praktycznie każdy; były dwa rodzaje warzyw, samosy, dal, ryż, kazeina z cieciorką, sernik, no i oczywiście halawa...

Mimo iż frekwencja  nie była wysoka, święto to należało do naprawdę udanych. Profesjonalnie przygotowany wykład, z oddaniem zaśpiewany bhadżan, spontaniczny kirtan, z sercem przygotowane prasadam to to, co na długo zostaje w pamięci.

Govardhana Puja ki? Jay!


Bhn. Lila

Zobacz Galerie

Skomentuj artykułfoto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Ratha Yatra 2024 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
24 lut 2024

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarkaonline: 1