Jak spędzić miesiąc Kartik

czytane: 5668 data: 2017-10-05
autor: REDAKCJA
Wersja do druku

Jako, że dziś  05.10.2017 w Polsce rozpoczyna się Kartik ( dla wielbicieli Kryszny jest to najświętszy miesiąc w roku) poniżej przedstawiamy teksty opisujący sposoby spędzania tego tego niezwykłego czasu.

Tekst napisała Rasa-sthali dasi i jest on przedrukiem oryginalnego tekstu, który ukazała się na stronie www. vrinda net.pl. Jako że był on umieszczony tam dość dawno temu i wiele osób mogło go nie czytać  postanowiliśmy go przypomnieć. Zapraszamy do lektury.

Padma Purana na temat Kartika Vrata:

Cytowane przez Śrila Sanatana Goswamiego w jego Hari-bhakti Vilasa (standardowa książka prawnicza dla wszystkich Gaudiya Vaishnavów).

Wstęp

Jeśli ktoś zaniedbuje spełnianie Kartika Vrata, wszystkie jego pobożne zasługi są spełnione na proch; jego studia nad Wedami są daremne; jego spełnianie japa, dobroczynności i wyrzeczeń stają się bezowocne. Chwały Kartika, Vrata-Kartik są najwspanialsze, najczystsze z najczystszych i najsławniejsze z wszystkich miesięcy. Miesiąc Kartika jest szczególnie drogi Śri Krysznie. Miesiąc ten jest pełny bhakta-vatsalya. Każde vrata, nawet najmniejsze, przyniesie największe rezultaty. Efekt spełniania Kartika Vrata będzie trwał przez setki żyć, podczas gdy efekty zwykłych vrata trwają tylko przez jeden okres życia!

Jak Kryszna mówi w Gicie, że jest on miesiącem Listopad-Grudzień, podobnie Śrimati Radhika jest świętym miesiącem Kartik, który poprzedza Jego miesiąc. Rupa Goswami i inni odnoszą się do Radharani jako Kartika-devata lub Kartika Devi, innymi słowy, Radhika jest Boginią przewodnią Kartika Vrata.

Codziennie ofiaruj arati do Tulasi, lampkę z ghee do Kryszny i śpiewaj Damodarastakam, kąp się w Yamunie, jeśli to możliwe, rozdawaj jałmużnę czystym wielbicielom.

Nie spożywaj: ziarna danego przez innych, miodu, ziaren sezamu, oleju, hing, bakłażanu, pakor. Nie obcinaj włosów, paznokci, nie używaj rzeczy innych ludzi, nie krytykuj Vaisnavów, Wed i nikogo, nie smaruj olejem ciała, nie wynajduj błędów w innych, nie bądź zazdrosny.

Modlitwa przed rozpoczęciem: "O gopikas! Niech dzięki waszej łasce Radha i Kryszna będą zadowoleni z mojego Kartika Vrata."

Korzyści z obchodzenia Kartik Vrata: wszystkie grzechy uciekają z serca. Spełnianie innych vrata nie równa się nawet jednej setnej spełniania Kartik Vrata. Wszystkie święte miejsca będą obecne wewnątrz twego ciała.

Odpowiednie spełniania Kartik

Vrata daje temu, kto go przestrzega, milion razy więcej rezultatów z intonowania mantr, robienia yatr i innych typów vrata. Ci, którzy nawet jeden raz wielbią Damodara we Vrindavan, z łatwością osiągają krsna-bhakti. Dhruva Maharaja osiągnął darsan Pana Hari poprzez czczenie Kryszny w Mathurze w czasie miesiąca Kartika.


Podsumowanie jak przestrzegać Kartika Vrata:

Pamiętaj – Kartika Vrata jest specjalnym czasem, w którym wielbi się Radha Damodara i szczególnie wtedy można otrzymać łaskę Radhiki, ponieważ jest to Jej miesiąc, i jest ona bardzo, bardzo łatwo zadowalana podczas tego miesiąca, jeśli ktoś czci ją razem z Jej ukochanym Damodarem.

Śrila Prabhupada na temat: Kiedy rozpocząć Kartika Vrata: "We Vrindavan, powinniśmy mieć Kartika Vrata, Urja Vrata, przez jeden miesiąc rozpoczynający się od Ekadasi (Pasanukusa). [Śrila Prabhupada, kaseta 10/6/72].

Poranek Pasanukusa Ekadasi: Ofiaruj modlitwę: "O Janardana, O Damodara, O Devesa, którym towarzyszy Radhika. Podczas tego miesiąca Kartika, będę kąpał się każdego wczesnego ranka dla Waszej satysfakcji."

1. Wstań wcześnie każdego poranka w czasie Brahma Muhurty, wykąp się, intonuj japa, ofiaruj Mangala Arotik

2. Słuchaj Śrimad Bhagavatam, szczególnie rozrywek Radhy i Kryszny we Vrindavan, codziennie w towarzystwie wzniosłych Vaisnavów, jeśli to możliwe. Poprzez regularne czytanie Śrimad Bhagavatam podczas miesiąca Kartika, otrzymuje się korzyść z czytania wszystkich osiemnastu Puran. W tym miesiącu, dla słuchania od sadhu pism świętych, powinno się porzucić wszystkie inne obowiązki.

3. Nieustannie intonuj Kryszna-nama podczas japa i kirtanu, intonuj dodatkowe rundy i uczestnicz w większej ilości kirtanów, wraz ze swoją rodziną.

Musisz utrzymywać celibat cały ten miesiąc. Porzuć w tym miesiącu wszelkie ulubione artykuły spożywcze (słodycze, słone dania).Spróbuj jeść tylko raz w ciągu dnia – jeżeli możesz i nadal będziesz w stanie wykonywać zwykłe czynności. Swoje posiłki spożywaj jedynie na liściach palasa (jeśli to możliwe, da ci to potężne punya). Nie nanoś olejków na swoje ciało. Nie jedz miodu, bakłażanu, portal, pikli, czerwonej fasoli rajma, czy też nasion sezamu, urad dahlu (nie jedz kichori). Codziennie śpiewaj Damodarastakam, medytując o znaczeniu. Codziennie ofiaruj lampkę z ghee do Bóstwa lub obrazka Kryszny (nie ma potrzeby obrazka czy zdjęcia Yaśoda-Damodara). Każdego dnia ofiaruj arotik i modlitwy do Tulasi Devi, modląc się o wieczne rezydowanie we Vrindavan i wieczną służbę dla lotosowych stóp Radhy i Kryszny. Codziennie intonuj Radha-krpa katakasam i Kryszna krpa kataksam ze śpiewnika Giti Guccha. Intonuj także i inne modlitwy do Radha-Kryszna i Radha Kryszna Yugala ze śpiewnika Giti Guccha.

We wszystkie Ekadasi, Dvadasi i Purnima intonuj tysiąc imion Radhy. W trzy Ekadasi podczas miesiąca Kartik próbuj przestrzegać Nirjala Vrata i budź się intonując hari nam, szczególnie podczas ostatniego z nich, Uttana Ekadasi, kiedy to Pan Visnu i wszyscy półbogowie budzą się po czterech miesiącach snu. Dawaj dotacje dla czystych wielbicieli. Ofiaruj Krysznie szczególnie dobre dania podczas całego tego miesiąca. Dla przykładu każdego dnia ugotuj słodki ryż (khir), który jest ulubionym pożywieniem Kryszny.

Kąpiel Bahulastami w Radha-Kunda: "Każdy kto kąpie się w Radha-kunda w dniu Bahulastami, staję się drogim Krysznie wielbicielem, ponieważ ten czyn wysoce Go zadowala" (Hari-bhakti-vilasa)

Przerywanie postu Kartika Vrata: Po wschodzie słońca i w ciągu przerywania okresu paran w dzień Dvadasi, dzień po Uttana Ekadasi (jeśli rozpocząłeś swój Kartik Vrata w Pasanukusa Ekadasi): ofiaruj arotik do Kryszny i zadedykuj swoje vrata Radha-Krysznie, dla Ich przyjemności, czcij braminów Vaisnava poprzez ofiarowanie im prezentów i uczty prasadam, włączając w to składniki od których pościłeś podczas Kartika (słodycze, produkty mleczne itd.). Po uhonorowaniu braminów, przerwij swój post Kartika Vrata poprzez oddanie szacunku jedzeniu, od którego się powstrzymywałeś (taki jak urad dahl, słodycze i inne rzeczy).

Intonuj Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare, oraz Radhe Radhe Govinda, Govinda Radhe..... i skosztuj słodkiego uczucia spędzania całego miesiąca będąc zaabsorbowanym zadowalaniem Radhy i Kryszny. Jai Śrila Prabhupada!

 foto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Ratha Yatra 2024 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
24 lut 2024

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarkaonline: 1