Kim jesteśmy?

Większość z nas jest członkami lub sympatykami Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, założonego przez A.C. Bhaktiwedante Swamiego Prabhupada, który jest bezpośrednimi spadkobiercą jednego z największych odłamów hinduizmu - Gaudija Wajsznawizmu.

Zgodnie z filozofią wajsznawizmu my, członkowie Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, przestrzegamy wielu zasad w celu oczyszczenia świadomości. Wedy, czyli starożytne księgi Indii mówią, że czysta, nieskażona egoizmem, pożądaniem chciwością, itd., świadomość jest niezbędnym elementem do osiągnięcia prawdziwej, czystej miłości do Boga.

Cztery podstawowe zasady jakie przestrzegamy:

wegetarianizm - jesteśmy ścisłymi wegetarianami, nie jemy mięsa, ryb i jajek, nasz wegetarianizm wynika ze względów etycznych i poszanowania prawa do istnienia innych żywych istot, ponadto dzięki wegetarianizmowi ludzie stają się bardziej wrażliwi i współczujący, wegetarianizm ma również wiele innych aspektów np. zdrowotnych, ekonomicznych, ekologicznych itd.

nie toksykujemy się - oznacza to, że świadomie nie przyjmujemy żadnych napojów alkoholowych, narkotyków i tym podobnych środków odurzających. Taka postawa wynika z kilku kwestii, przede wszystkim związki toksyczne zawarte w alkoholu i narkotykach mają zły wpływ na zdrowie i świadomość, osłabiają organizm i często są źródłem wielu chorób z uzależnieniem włącznie.

utrzymujemy wstrzemięźliwość seksualną - seksualność człowieka rozumiemy jako możliwość prokreacji. Rozwiązłość seksualna jest obecnie promowana na każdym kroku jako przejaw wolności. Uczucia, odpowiedzialność za drugą osobę, przestają mieć znaczenie, ludzie wykorzystują się nawzajem, nikogo już nie dziwią kilkunastoletnie matki, prostytuowanie się nieletnich, choroby takie jak ADIS, tego typu patologie są w dużym stopniu skutkiem bagatelizowania kwestii rozwiązłości seksualnej.

nie uprawiamy hazardu - ludzie uprawiający hazard rozwijają w sobie takie cechy jak chciwość, skłonność do oszukiwania, ponadto hazard sprawia, że ludzie zamiast skupiać się na własnych obowiązkach, rozwijają wiarę w to, że w końcu nadejdzie dzień wielkiej wygranej, nie dbając o obecny stan rzeczy. Wszystkie plany skupiają się na "dniu wielkiej wygranej". Jednym słowem hazard rozwija iluzję, lenistwo i jest często skutkiem wielu życiowych frustracji.

Jak mówią Wedy, aby rozbudzić naszą uśpioną miłość do Boga samo przestrzeganie zasad nie wystarczy, najlepszym i najłatwiejszym sposobem w tym celu jest intonowanie Świętych Imion Boga, które są z Nim tożsame. Dlatego wielbiciele intonują na swoich koralach medytacyjnych maha-mantrę Hare Kryszna, jest to autoryzowany przez Wedy sposób rozbudzenia miłości do Boga. Intonowanie
Hare Kryszna, Hare Kryszna,
Kryszna Kryszna,
Hare Hare,
Hare Rama, Hare Rama,
Rama Rama,
Hare Hare
może być wykonywane na kilka sposobów. Po pierwsze można intonować, jak to wcześniej zostało powiedziane, na koralach medytacyjnych samemu po cichu, skupienie się na cichej medytacji pozwala uspokoić umysł i wznieść go do duchowej platformy. Drugim sposobem jest głośne intonowanie, czyli najczęściej śpiewanie Świętych Imion w grupie, ma ono również charakter oczyszczający, ale na większą skalę, korzyść odnoszą nie tylko ci, co śpiewają, ale również ci, którzy słyszą to śpiewanie.

Śri Śrimad A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


Śrila Prabhupada, założyciel i aćarja Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, zyskał uznanie jako pisarz, krytyk społeczny, znawca kultury starożytnych Indii, i wielki święty naszych czasów, o nie tuzinkowości Śrila Prabhupada można przekonać się czytając jego książki. Przedstawiają one, w prosty i łatwy do zrozumienia sposób, głęboką filozofię starożytnych Indii. Uznanie dla Śrila Prabhupada wyraziło wielu znaczących ludzi ze świata nauki i polityki np. Harvey Cox, Religioznawca Uniwersytet w Harvardzie powiedział:

"Życie Prabhupady jest oczywistym dowodem na to, że można przekazywać ponadczasową prawdę, a jednocześnie pozostać energiczną, indywidualną, a nawet w pewnym sensie "oryginalną" osobą (...) Będąc w wieku, który prawie wszyscy uważają za bardzo podeszły, kiedy większość ludzi spoczęłaby na laurach, on podjął się zadania, które przed laty powierzył mu jego duchowy nauczyciel i wyruszył w trudną, wymagającą wielu wyrzeczeń podróż do Ameryki. Oczywiście, jest on zaledwie jednym spośród tysięcy nauczycieli, ale w innym sensie jest on jedynym wśród tysięcy, może jedynym wśród milionów."

Podobnie stwierdził Dr P. Bonnerje, Dyrektor Muzeum Narodowego Delhi, Indie:

"Śrila Prabhupada jest symbolem czystości, duchowości i mądrości, z której słyną Indie. Żadne słowa nie zdołają wyrazić naszego uznania za jego wysiłek włożony w odnowę prawdziwego ducha Indii."

Najbardziej znaczącym dorobkiem Śrila Prabhupada są jednak jego książki. Napisał ponad czterdzieści tomów autoryzowanych tłumaczeń i komentarzy do filozoficzno-religijnej klasyki starożytnych Indii. Wysoko cenione w kręgach uniwersyteckich za autorytatywność, głębię i jasność, używane są jako standardowe podręczniki na wielu wyższych uczelniach.

A o to kilka opinii o działalności literackiej Śrila Prabhupada:

Encyklopedia Britanica z 1976 roku zanotowała, iż "...od października 1968 do listopada 1975 Śri Śrimad A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada zadziwił społeczność akademicką na całym świecie wydaniem pięćdziesięciu dwóch książek dotyczących starożytnej kultury wedyjskiej".

"Bhagavad-gita taka jaką jest" to dzieło głębokie, o wielkiej mocy, opatrzone wyczerpującymi objaśnieniami. Nigdy nie spotkałem tak erudycyjnego opracowania Bhagawad-gity".

Dr S. Shukla, profesor lingwistyki, Uniwersytet w Georgetown

"A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada podjął się ogromnego zadania, tłumacząc filozoficzne klejnoty Indii. Te pełne znaczenia tomy są wspaniałą okazją zarówno dla uczonych, jak i dla laików, aby zanurzyć się w oceanie głębokiej, filozoficznej mądrości Indii".

Dr Kantimag, prof. Filologii indoeuropejskiej, Uniwersytet w Oxfordzie

"Bhaktiwedanta Swami spełnia wartościową pracę, a Jego książki są doniosłym wkładem w ocalenie ludzkości".

Śri Lal Bahadur Shastri (były premier Indii)

Jaki jest cel organizowanych przez nas spotkań?

Nasze spotkania organizowane w wielu miastach mają na celu przybliżenie wszystkim przybyłym kultury wedyjskiej, jednej z najstarszych i ciągle żywych kultur.

Spotkania te, dają możliwość:


Na spotkania z kulturą starożytnych Indii zawsze zapraszamy wszystkich, którzy mają na to ochotę, bez żadnych ograniczeń. Na nasze spotkania może przyjść każdy. Tak więc do zobaczenia! Więcej informacji o najbliższych spotkaniach w dziale Planowane Imprezy i Spotkania





foto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Ratha Yatra 2024 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
24 lut 2024

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarka



online: 2