Bhisma Pancaka czyli 5 ostatnich dni Czaturmasji

czytane: 3039 data: 2018-11-19
Wersja do druku

Dziś 19.11.2018 rozpoczyna się Bhisma Pancaka. Jest to także dzień odejścia Śrila Gaura Kisora Dasa Babajiego. Tekst dotyczący Bhisma Pancaka przetłumaczył - Madhava Caran Prabhu. A oto text:

Ten rodzaj 5-dniowego postu zalecany jest na ostatnie 5 dni miesiąca Kartik (Damodara) i jest znany jako „Bhiszma Pancaka”. Podczas tego vrata [ślubu-tłum] pisma zalecają składać Panu ofiarowania w formie pudży.

Wielbiciele mogą ofiarować Panu w formie Bóstwa następujące rzeczy:

Pierwszego dnia należy ofiarować kwiaty lotosu stopom Pana.Drugiego – liście bilva (jabłoni) udom Pana. Trzeciego dnia ofiarowuje się gandha (wonne olejki) pępkowi Pana, dnia czwartego kwiaty Java ramionom Pana, zaś piątego dnia ofiarowywane są kwiaty malati głowie (siro-deśa) Pana.Źródło: „Garuda Purana”

Wyjątki z „Waisznawa-kanthahara, autorstwa Kryszna-Balarama Swamiego:

„Ostatnie pięć dni miesiąca Kartika znane są jako Bhiszma Panaka. Dziadek Bhiszma pościł przez te 5 dni, przygotowując się do śmierci. Niezależnie od sposobu przestrzegania Kartika-vrata, powinno się je zintensyfikować podczas tych ostatnich 5 dni. Najlepszym sposobem przestrzegania Kartika-vrata jest powstrzymanie się od spożywania ziaren przez cały miesiąc i odżywianie się jedynie mlekiem i wodą. Jeśli ktoś je ziarna podczas tego miesiąca, powinien unikać ich w trakcie tych 5 dni. Powinno się też jeść tylko raz dziennie. Taka jest właściwa procedura [dla ścisłych bhaktów].”

„Ten pięciodniowy post jest trudny dla tych osób, które nie są poważnymi wyznawcami i które są hipokrytami. Uważa się, że kiedy ktoś przestrzega tego postu, przestrzegał on też wszystkich innych postów, ponieważ jest to post bardzo chwalebny i uwalniający wiernego od poważnych grzechów. Dlatego każdy powinien podjąć się wielkiego wysiłku, aby pościć w trakcie tych ostatnich pięciu dni Bhiszmadewy.

„Post ten powinien zacząć się od wspominania Bhiszmadewy w dniu Ekadaszi, a zakończyć w Purnimę (pełnia księżyca). Powinno się spożywać jedynie warzywa i owoce i czcić Pana Krysznę. Jeść powinno się jedynie wieczorem. Za radą podwójnie narodzonego [bramina - tłum], kobieta także może przestrzegać tego postu, a jeśli przestrzega go wdowa, może ona osiągną wyzwolenie i szczęście.”

„Śrila Suta Goswami mówi w Padma Puranie (Uttarakhanda): ‘Ten zbawienny post nie jest znany nawet wśród półbogów. Ktoś, kto słucha tego, co rzekłem i pości przez te 5 dni, oczyszczany jest nawet z grzechu stosunku cielesnego z nieodpowiednią kobietą (swoją siostrą, córką, matką itp.). Szczęściem obdarzany jest ten, kto uważnie słucha tej opowieści. Po wielokroć powtarzam wam tę prawdę, że przestrzeganie tego postu powinno się trzymać się w sekrecie, i spełniać go bez przerw – taka osoba z pewnością osiąga wyzwolenie.”

„Podczas miesiąca Kartik, który jest bardzo drogi Panu Śri Hari, ten, kto bierzę kąpiel wcześnie rano, otrzymuje zasługę kąpania się we wszystkich świętych miejscach pielgrzymek. O braminie, każdy, kto podczas Kartika ofiarowuje Panu lampkę z ghee, uwalniany jest ze wszelkiego rodzaju grzechów, nawet z zabicia bramina, i udaje się do siedziby Pana Hari.”
(Brahma-khanda)

Kartika vratinam vipra yathokta karinam naram Yama dutah palayante simham drstva yatha gajah Srestham visnu vipra tat tulya na satam makhah Krtva fratum urje svargyam vaikuntham kartika vrati.(Padma Purana)

”Suta Goswami mówi: ’Od osoby, która zgodnie z zaleceniami przestrzega Kartika-vrata, Jamaduci, słudzy Jamaradży [Półboga  śmierci-tłum] uciekają tak, jak na widok lwa uciekają słonie. Ten drogi Panu Wisznu post jest nawet lepszy niż wykonanie stu wspaniałych ofiar, które obdarzają spełniającego udaniem się do raju, ponieważ osoba spełniająca Kartika-vrata udaje się do świata duchowego.”

Sulabha mathura bhumau praty abdam kartikas tatha Tathapi samsarantiha nara mudha bhavambudhau Yani sarvani tirthani nada nadyah saransi ca Kartika nivasanty atra mathure sarva mandale. (Padma Purana)

„Pomimo że łatwo można dotrzeć do ziemskiej Mathury [Vradża Mandala], i pomimo że spełnianie Kartika-vrata nie jest trudne, i pomimo że podczas tego miesiąca wszystkie miejsca pielgrzymek, oceany, rzeki i jeziora przybywają na teren Mathury, ludzie pozbawieni mądrości i cierpiący w oceanie egzystencji materialnej nie korzystają z niego.”

Zaleca się, iż aby czynić postęp w życiu duchowym, należy starannie przestrzegać zaleceń pism, a nie myśleć, z lenistwa, że nie jest to konieczne.

Vaisnavo na sa mantavyah samprapte kartike mune Yo na yacchati mudhatma dipam kesva sadmani
„O mędrcze, głupiec, który podczas miesiaca Kartika nie ofiarowuje lampki w świątyni Pana Keśawy, nie jest uważany za Waisznawę.”

Konkluzją niech będą słowa Pana Brahmy, który, jak napisane w Skanda Puranie, mówi Naradzie:

„O Narado, miesiąc Kartika jest bardzo drogi Panu Keśawie. Jeśli ktoś działa w chwalebny sposób w tym czasie, otrzymuje nieograniczone błogosławieństwa.”

NIEBIAŃSKIE POCHODZENIE DZIADKA BISZMADEVY

 foto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Ratha Yatra 2024 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
24 lut 2024

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarkaonline: 1